Ashtanga vinyása jóga – co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat:-) 1. část

3. 3. 2021

Ashtanga vinyása jóga – co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat:-)

1. část

1. Co je ashtanga jóga

Ashtanga jóga je systém navazujících pozic (ásány), které cvičíme v rytmu nádechu a výdechu a v daném pořadí. Pravidelným cvičením získáváme hluboké povědomí o svém vlastním já. 

Důležitou součástí je správné dýchání (dech ujjayi),  které intenzivně zahřívá organismus, díky čemuž dochází k rychlému  vyplavování škodlivin z těla potem. Tato technika, v kombinaci s  energetickými zámky (bandhy),detoxikuje orgány, svaly a čistí krev. Tělo je po určité době pružné, silné a zdravé. 

Aštangové  série napřimují a posilují nejen naše tělo, ale také odstraňují  rozličné psychické a duševní bloky, neboť vše je vzájemně propojeno.  Intenzivně se čistí energetické kanály „nádí“, díky kterým může energie v  těle volně proudit a narůstat.

2. Systém ashtanga jógy

Systém Ashtanga jógy obsahuje celkem šest sérií. 

První série (Yoga Chikitsa) - je zaměřená na předklony a torze, detoxikuje, vyrovnává a posiluje fyzické tělo. 

Druhá série (Nadi Shodhana)  - polovinu série tvoří záklony - působí na nervový systém prostřednictvím otevření a uvolnění energetických drah. 

Třetí - šestásérie A, B, C, a D (Sthira Bhaga) - balance,  stoje na rukou a náročnější ásany - jde o perfektní stabilitu,  vyrovnanost a klid a při praktikování vyžaduje vyšší úroveň pokory a  oddanosti. 

3. Z čeho se každá sestava skládá

rozcvička - pozdrav slunci A a B - cílem je nastavit tempo dechu a zahřát tělo  

úvodní část - pozice ve stoje - posílí nohy, vyrovná jejich případné dysbalance a poskytnou jim a horní polovině těla základní protažení

- samotná série - pozice na zemi – vsedě, vleže, vkleče - dochází k prokrvení a hlubokému protažení a posílení celého těla

- závěrečná část -obrácené pozice - pozice nohama vzhůru, ve kterých dochází především k důkladnému prokrvení a povzbuzení mozkových buněk

- pranajáma – jednoduché techniky na rozvoj hlubokého dechu a koncentraci mysli

- relaxace – šavásána - dochází  k utlumení smyslového vnímání, hlubokému uvolnění svalů, působícímu  zároveň jako rozpoznání a následné eliminace stresu. Energie - prána -  uvolněná jednotlivými ásanami je navíc směrována do míst, kde je jí  nejvíce potřeba

4. Výhody Ashtanga jógy


Cvičit stále dokola to samé může  zvenčí působit jako nuda. Na druhou stranu, pokud se něco chceme naučit  opravdu dobře, vybudovat si perfektní základy a pochopit základní  principy, rutina je nejlepší nástroj.

Díky neměnnému postupu  jsme navíc schopni mnohem snáze a v poměrně krátkém čase vnímat pokrok i  účinky. Nemusíte také přemýšlet co a v jakém pořadí budete zrovna dnes  cvičit. Jednoduše se nadechnete a vplujete do proudu známých pohybů a  technik, při kterých nebude nic narušovat vaši pozornost, ani  soustředění. Všechny starosti a úkoly budete moct na chvíli hodit za  hlavu. Na konci se budete cítit svěží a o deset let mladší.

5. Účinky Ashtanga jógy


Ashtanga jóga je životní filosofií, která má potenciál vytvořit nejen zdravé tělo, ale hlavně povzbuzuje naši mysl.

Ashtanga jógu může praktikovat každý, ať už je mladý, starý, zdravý či nemocný. Způsob a přístup, jakým se učí mladý člověk, se liší od způsobu učení starého či nemocného. Učitel přistupuje ke každému studentovi individuálně na základě jeho aktuální životní situace a zdravotního stavu.

Všeobecně není ashtanga vhodná pro lidi nemocné nebo po nedávných úrazech pohybového aparátu. Také kardiaci a osoby oslabené věkem by měli praktikovat nějaký méně náročný druh jógy. Dále není nejvhodnější v době těhotenství a pro ženy během prvních tří dnů menstruace.

Ashtanga jóga při pravidelném cvičení má mnoho pozitivních účinků na náš organismus.