Fasciální síť a její vliv na tělesnou pohodu (+ video)

5. 3. 2021

Fasciální síť a její vliv na tělesnou pohodu (+ video)

Už jste o nich slyšeli? Obalují všechny prvky lidského těla. Každý sval, každý orgán. Tvoří v našem těle jakousi pavoučí síť. Jsou samostatným orgánem, jehož význam byl objeven teprve nedávnoVšechny části těla jsou díky nim propojené. Jsou velmi citlivé a mohou nám způsobit spoustu potíží, pokud o ně správně nepečujeme. Fascie. Věda o nich věděla, ale ještě donedávna jim nepřisuzovala valný význam. Podle nejnovějších výzkumů je však kondice fasciální sítě našeho těla zcela zásadní pro dobrou životní pohodu.

O co se tedy jedná? Fascie jsou orgánem, tak jako srdce nebo šlachy. Vypadají jako tenká pavoučí síť protkávají celé tělo. Jsou v těle ve dvou vrstvách. Povrchová vrstva je těsně pod kůží, hluboká vrstva obaluje svaly, cévy či nervy a vazy kolem kloubů. Obě vrstvy jsou bohatě zásobeny nervovými zakončeními. Tato síť je velmi citlivá, podle vědců až šestkrát více, než samotné svaly. 

Tuto síť si můžeme představit jako velmi těsný neopren. Pohneme-li se rukou v neoprenu, látka se natáhne na hrudníku, na zádech, na nohách. Pokud se fascie někde poškodí, tato změna se postupně přenáší dál a dál. Lidské tělo je pletenec živých vláken a buněk, která jsou vzájemně provázána. Nic není samostatné, vše je propojeno touto fasciální sítí. Fasciální buňky neustále vytvářejí kolagenová vlákna, ky kterýmse nám hojí ranky a rány. Protože se kolagen vytváří stále, potřebujeme pohyb, který starý kolagen pomáhá z těla vyloučit. Když nemáme pohyb, kolagen se slepí, fascie sroste. K tomuto slepování fascií dochází také při sedavém zaměstnání, či jednostranném pohybu. Srostlá tkáň způsobuje  různé nerovnováhy a s tím spojené bolesti. Pokud nás stále něco bolímůže se jednat o nepružné  fascie. Když se hýbeme, fascie se posouvají sem a tam. Je důležité, aby náš pohyb během dne byl pestrý. Skvělým pomocníkem je v tomto ohledu také jóga, pracuje s tělem v pestré směsici pohybových kombinací. Navíc v józe necvičíme svaly izolovaně, vždy pracujeme s tělem jako s celkem. 

Níže si můžete zacvičit 15 min rozcvičku v přírodě Českého ráje. Rozcvička je ve stoje, nic k ní není zapotřebí. Je zaměřena na celé tělo a můžete jí vyzkoušet samostatně nebo jako doplňkové protažení a rozhýbání fasciální sítě po jiné pohybové aktivitě, při které mohlo dojít k přetížení (a tedy zatuhnutí fascií) některé tělesné partie (běh, jízda na kole, dlouhá procházka).  Pokud víme jak na to, je jednoduché dopřát tělu, co si žádá, a není to ani fyzicky náročné.

Protažení v přírodě s Jirkou