Jak na bolavá záda? 1. část (+ 60 min videolekce Jógy pro zdravá záda)

9. 3. 2021

Jak na bolavá záda? 1. část

Pokud nás bolí záda, nejsme v tom sami. Bolesti zad jsou považovány za jedno z nejrozšířenějších civilizačních onemocnění dnešní doby. Na to ze všech stran slyšíme, že na bolavá záda je nejlepší pohyb. Když lidé pociťují bolest, je však přirozené, že se snaží co nejméně namáhat, šetří se a hýbat se jim nechce.

U akutní bolesti zad je to rozumný přístup. Pokud bolest neustupuje ani po třech dnech domácí léčby, vyplatí se navštívit lékaře, aby byla vyloučena spojitost s jiným onemocněním. U chronických bolestí zad je však nejdůležitější prevence. A tou je skutečně přiměřený, zdravý, přirozený pohyb. Lidské tělo se bez dostatečné míry přirozeného pohybu, který je prováděn v souladu se správnými pohybovými vzorci, neobejde. To znamená, že mozek pohyb řídí tak, aby se tělo hýbalo jako vyvážený celekPokud máme dlouhodobé bolesti zad, je zřejmé, že se nehýbeme v souladu se správnými pohybovými vzorci, nemáme správnou posturu a dochází k přetěžování některého segmentu pohybového aparátu (např. krční páteře, beder atd.).

Protentokrát se zaměříme na případ, že záda bolí z nedostatku přirozeného pohybu (např. při sedavém zaměstnání). Není vyjímkou, že nováčci na našich lekcích záhy zjišťují, že není zapotřebí náročné cvičení, ale cvičební jednotka by měla aktivovat správné pohybové vzorce. To umí například systém DNS prof. Koláře, založený na tzv. vývojových pozicích, který v našem studiu využíváme a kombinujeme s klasickou jógou. Naše zkušenost je taková, že oba systémy se výborně doplňují. Ukazuje se, že i pouhá 1 lekce týdně přináší značnou úlevu od často letitých potíží. Pokud je lekce vedena tak, že jsou cviky sice jednoduché, ale budují správnou posturu, není se čeho obávat a lze začít s cvičením kdykoliv. Bez pravidelného cvičení správné postury se s chronickou bolestí zad lze vypořádat jen stěží.

Zkuste si následující lekci. Čeká na vás 60 min. jógy v rytmu dechu. Tato lekce plyne v mírném rytmu a je nenáročná. Cvičení je zaměřené spíše na protažení celého těla, takže je vhodné po dni stráveném u počítače. Nejprve se budeme 10 min věnovat dechu. Dechová cvičení aktuálně doporučují lékaři nejen jako prevenci, ale i v rekonvalesci po prodělané nemoci Covid-19. Následuje 5 min rozcvička pro páteř v tureckém sedu, ale vy si sedněte jakkoliv pohodlně, klidně na židli. Dalších 40 min vystřídáme několik základních pozic, vhodných pro mobilizaci kyčelního kloubu, páteře a stabilizaci lopatek. Ve třech rozvíjejících se sériích cviků v pozici kočky )na všech čtyřech) budeme komplexně posilovat a protahovat dolní i horní polovinu těla, obojí při sedavém zaměstnání velmi trpí. Ve správně provedených dřepech a následné rovnovážné pozici posílíme a protáhneme stehna, která se při dlouhém sezení zkracují a ochabují. Zacvičíme si 3x pozdrav Slunci, který v této lekci není dopodrobna vysvětlený, ale zase ho cvičíme ve zjednodušené verzi. Závěr lekce je opět vleže na zádech, čeká na nás závěrečné protažení dolních končetin a relaxace.

Jóga pro zdravá záda