YogaPoint

1% teorie 99% praxe21. červenec 2020

Odpověď Srí Pattabhi Joise, jednoho z největších jógových učitelů 20. století na otázku „co je jóga?“ byla: „1% teorie, 99% praxe“. Tuto důvtipnou a moudrou odpověď uplatníme v obecné rovině. V předchozích 5 měsících jsme se v sérii článků věnovali teorii pohybu a zkoumali jsme, proč je pohyb tak zásadní podmínkou našeho zdraví. Je čas teorii převést do praxe. 

Od září nás společně čeká ve studiu JógaLucieVlčková na Havlíčkově náměstí v Turnově spousta novinek. V našem studiu se již déle než rok vzděláváme v systému DNS (dynamická neuromuskulární stabilizace) prof. Koláře. O tomto světově proslulém fyzioterapeutovi, primáři kliniky rehabilitace FN Motol jste už určitě slyšeli. Systém DNS je v současné době využíván nejen fyzioterapety, ale také trenéry. Nejen vrcholoví sportovci, ale i poučení laici svůj trénink staví na těchto principech. Dokonce 8-hodinový pobyt na kancelářské židli bude mnohem příjemněji strávený čas, pokud pochopíme tyto zásady a budeme se jimi řídit. My tento systém kombinujeme s jógou a s pomůckami. Naše lekce jsou vhodné jako prevence téměř všech potíží pohybového aprarátu. Od bolesti beder, přes hrudní páteř až k té krční, cvičení je účinné při potížích s klouby – koleny, kyčlemi, rameny. Zlepšuje potíže s chodidly a pomáhá i při bolestech hlavy. 

Samozřejmě nezapomínáme na tradiční jógu, kterou je vinyásajóga. Ta je skvělá pro ty, co už se józe nějaký čas věnují a rádi by se posunuli o kousek dále a budovali i svojí domácí praxi a využívali dechové a meditační techniky. A samozřejmě zůstávají v rozvrhu lekce dynamičtější powerjógy, klidnější hathajógy a terapeutické jógy pro zdravá záda. Pokud nechcete čekat do září, máme i prázdninový rozvrh lekcí. Slova jedné nové klientky by mohla být pomyslnou poslední kapkou v rozhodování: „musím říci, že po 1.lekci (jóga pro zdravá záda 13.7.2020), kterou jsem kdy v životě vůbec měla, jsem se cítila více plná života, povzbuzená a začala jsem vnímat své tělo úplně jinak. Člověk si říká, že to ani není možné, a já za to děkuji.“

Kdo se tedy plánuje svému zdraví aktivně věnovat, může využít srpnové nabídky na výhodné ceny permanentek a kurzů od září. Náš tým se na Vás těší a bude s radostí průvodcem na Vaší cestě seznamování se s tělem, myslí a energií.

Lucie Vlčková, www.jogaturnov.cz