YogaPoint

O mně01. srpen 2016

Jóga mě provází vlastně docela dlouho. Jako ještě malá holka jsem chodila nějakou dobu na hathajógu.

Na vysoké škole jsem hathajógu ještě asi tak dva roky cvičila, ale pak mě to na několik let zaválo někam trochu jinam – k čínskému bojovému umění tai-ji a wushu. Pod vedením úžasné učitelky Zhai Hua jsem se toho spoustu naučila o lidském těle a o pohybu a o energii.

V roce 2006 jsme ses manželem natrvalo odstěhovali z Prahy, zrekonstruovali si dům v přírodě a založili rodinu. Na pravidelné cvičení dlouhých sestav tai-ji najednou nebyl čas. Tak jsem hledala, co by mě bavilo a začala jsem jednou týdně cvičit powerjógu u báječné Martiny Ježkové v Turnově.

Pár let to tak šlo a když děti povyrostly, přišel nápad se o powerjóze dozvědět více, a tak jsem si udělala v roce 2013 svůj první instruktorský kurz v Powerjóga Akademii Václava Krejčíka. A bylo rozhodnuto – powerjóga mě nadchla ve své univerzálnosti a tak jsem od léta 2013 začala  vést vlastní kurzy. Po čase jsem si rozšířila specializaci také na Jógu pro zdravá záda – na kurzech jsem sestále více potkávala s klienty, kteří hledají onen zdravotní aspekt jógy a cvičí hlavně kvůli prevenci bolavých zad. Přidal se kurz gravidjógy pro budoucí maminky a kurz dětské jógy pro malé jogínky. A roční studium Jógové terapie na FTVS UK.

Ve své vlastní praxi se nechávám inspirovat tradiční Ashtangajógou, při které praktikující plyne na vlně dechu. Ale přiznávám, že dosud nejsem pravidelným praktikantem. Jde skutečně hlavně o inspirační zdroj. Jsem člověk mnoha zájmů – miluji běh, běžky, tůry po horách, a to i těch vysokých, velmi ráda lyžuji. Rozhodně se však nepovažuji za sportovce – všemu se věnuji v rovině rekreační. Mám velikou zahradu, kde si pěstuji pro radost spoustu květin, mnohé jsem vypiplala ze semínek. A samozřejmě se snažím pěstovat i domácí zeleninu. Dvě malé děti k tomu... 

V posledním roce mně velmi učarovala jóga Akrobatická, kterou cvičím spolu s manželem pod vedením instruktorů z LetsAcro.

Ve svých lekcích tedy prosazuji přístup, že jóga je skvělá, ale není nutné mít každodenní ásánovou praxi. Jde spíše o změnu přístupu k sobě samým, pohybu našich těl a stavu naší mysli, zkrátka k životu v jeho šíři a tuto změnu přístupu může jóga výborným způsobem zprostředkovat.

Jóga trénuje nejen naše tělo, ale pokud se necháme vést, tak také naši mysl. Tyto dvě složky naší osobnosti kultivuje, jako když hrnčíř z hroudy hlíny tvaruje vázu. Teprve do vypálené nádoby lze nalít vodu – energii – a vložit kytici – svobodnou duši.