YogaPoint

Proč vlastně cvičím jógu08. srpen 2016

Proč vlastně cvičím jógu?
Především proto, že mě baví. Ale také proto, že mi dělá velmi dobře. Považuji za malou výhru, že už vím, jak předejít bolavým zádům, dobře se mi spí a nejsem už tak často nemocná jako dřív;-) Čím déle se jógou zabývám, tím více zjišťuji, jak moc je to systém univerzální, vhodný pro každého, koho bude alespoň trošku bavit.

Kdy jsem se s jógou setkala poprvé?
To už je opravdu docela dávno, jako dítěti se mi dostala do ruky knížka André Van Lysebetha s černobílými fotografiemi takového přísného pána ve velmi krkolomných pozicích a překvapivě mě to zaujalo. Matně si vzpomínám že jsem se tehdy docela snadno zamotala do mostu, lotosu, cvičila svíčku a tak. Na vysoké škole mě několik let provázela Hathajóga systému Jóga v denním životě. Nicméně mě pak na mnoho let okouzlilo čínské bojové umění a tai-ji, kde pohyb plyne na vlně dechu a jóga byla pozapomenuta.

Jak jsem se stala instruktorkou jógy?
Vlastně jsem to původně nezamýšlela. Na mateřské dovolené jsem jednoduše jednou týdně měla volný večer a začala cvičit powerjógu. A naprosto se mi tahle dynamická jóga od prvního okamžiku zalíbila. Je to také pohyb plynoucí na vlně dechu. Několik let jsem prostě jenom 1x týdně cvičila, ale pak mě začala lákat ta možnost se prostřednictvím instruktorském kurzu ponořit do jógy více.  Tak jsem absolvovala svůj první roční kurz lektora powerjógy u Vaška Krejčíka. A moje dobrá kamarádka mě poté přiměla, abych začala vést lekce, zpočátku se mi do toho moc nechtělo. Ale už to dělám čtvrtým rokem a baví mě to čím dál tím více. A učím se neustále, následoval další roční kurz Jógy pro zdravá záda s  MUDr. Anetou Královou, která pracuje ve FN Motol pod vedením Prof.PaedDr.Pavla Koláře, Ph.D.  - gurua současné rehabilitace, známého lékaře sportovců. Stále hledám nové podněty, moderní přístupy, tak aby lektorování bavilo nejen mě, ale i mé klienty. A také proto, aby mí klienti z cvičení jógy měli maximální prospěch nejen na samotné lekci, ale aby nabyté zkušenosti v práci s tělem a myslí mohli přenést do svého života.

Na jaký druh jógy se specializuji a proč?
Mám ráda pohyb, ráda se i u jógy zapotím a těší mě namožené svaly a další výzvy v podobě doteď nezvládnutých pozic – takže dávám přednost dynamickým směrům jógy. Nicméně mě velmi zajímá také náprava špatných pohybových vzorců a prevence bolavých zad, kolen, kyčlí atd. Lektoruji powerjógu, která je vhodná na ono zadýchání se a jógu pro zdravá záda pro ty, kteří hledají spíše zdravotní aspekty jógy. Soukromě se věnuji ashtangajóze a s manželem nás baví akrobatická jóga.

V čem je podlle mě pravidelné cvičení jógy prospěšné?
Jóga není sport, ale velmi komplexní práce s tělem i myslí a energií. Přesto umožňuje velmi rozdílné přístupy, tak, jak to komu vyhovuje. Dokáže posílit a zároveň protáhnout svaly, uvolnit ztuhlé klouby,  narovnat páteř a je účinnou prevencí bolavých zad. Už na tělesné úrovni jde do hloubky, pracuje se stabilizačním systémem a to vyžaduje čas. Pravidelné cvičení pak má další benefity v podobě posílení imunity, vyrovnání hladiny hormonů. A pak je tu její jednoznačně pozitivní vliv na naši mysl – učí nás být přítomnými, dává odstup či nadhled a naučí nás umění relaxace. Je tak nejen prevencí zvládání stresu, ale může se stát skutečným průvodcem na naší cestě životem. Ale je to často zkušenost nepřenosná – nejlepší je to prostě zkusit na vlastní kůži.

Mohou začít jógu cvičit i úplní "nesportovci"?
Jóga je vhodná pro každého zdravého jedince, od dítěte po seniory, pro ženy i muže a pro sportovce i nesportovce. Jde o systém bohatý na různé odnože a varianty, takže každý si najde tu svoji verzi jógy. Nicméně je dobře se připravit na to, že i jóga může být namáhavá. Ale na tom není nic divného, naše tělo je prostě k pohybu stvořeno a jen pohybující se tělo bude zdravé.

Jaké lekce od podzimu připravuji?
Můj přístup je trošku v duchu sokolského hesla „ve zdravém těle zdravý duch“, proto se zaměřuji na lekce Jógy pro zdravá záda, která je vyloženě prevencí bolavých zad či dynamičtější Powerjógu (která se stává obíbenou i u mužů) a také se věnuji na Dětské józe školním dětem. V individuálních lekcích stavím sestavy klientům na míru pro domácí cvičení.

Jak byste představila svou kolegyni?
Lucka má jógu moc ráda. Tak ráda, že se rozhodla se jí po mateřské dovolené věnovat ještě více než doposud a své dosavadní lektorské působení rozvinout naplno. Lucka má ráda tu jemnou stránku jógy – její pomalé plynutí, já zase miluji dynamickou jógu. Ale obě se shodneme na tom, že jóga nám bystří intuici. A tak se nebojíme spojit naše síly na jednom místě a svým klientům nabídnout nově opravdu pestrou nabídku lekcí jógy v nově vznikajícím Yogapointu Turnov na Střelnici. Obě cítíme, že je to krok správným směrem.