Gábina Holbová – powerjóga


Jóga ke mně přicházela postupně. Už v dětství jsem se různě protahovala, předkláněla, zakláněla a ukláněla v pozicích až překvapivě podobných těm jógovým. To jsem zjistila před pár lety, kdy jsem začala jógu praktikovat. 


Nikdy jsem nebyla sportovec a asi nikdy nebudu. Vždy jsem však velmi ráda chodila, plavala a tančila, zkrátka přirozený pohyb mě baví. Sport mě ale míjel, pokud jsem k němu občas nebyla donucena. Radši jsem se hrbila s knížkou pod lampou. To samozřejmě vedlo k pěkně shrbeným zádům, ke skolióze a bolestem těla už od puberty. Ale tělo bylo mladé, tak jsem si občas zaplavala a tak nějak to přežívala. Moje dětství a mládí bylo zkrátka takové intelektuální. Hodně jsem četla, studovala, hrála divadlo a trávila čas po kavárnách. Ale nelituji toho, hodně mi to dalo a asi to tak mělo být. Když jsem před 7 lety poznala lektorku jógy Lucii Vlčkovou a začala s ní pravidelně cvičit, jako bych objevila Ameriku. Zjistila jsem, že záda nutně bolet nemusí, že jsou v těle i svaly, o kterých jsem do té doby neměla tušení, že si lze opravdu udělat čas pro sebe. 

Tak jsem začala jógu zkoumat víc, navštěvovat lekce různých učitelů. Užívat si začátek té nové cesty. Rok na to jsem otěhotněla a nejprve se vylekala, že jóga musí jít stranou. Naštěstí tomu tak nebylo, celé těhotenství jsem navštěvovala Lucčiny lekce gravidjógy a poznala jinou dimenzi mé jógové cesty. Bylo to velice objevné a přínosné období, byla jsem v těhotenství klidnější, záda skoro nebolela a porod byl opravdovým zážitkem za odměnu. Prostě jsem si to miminko vydýchala na svět. Po porodu jsem měla všeho nad hlavu, byla jsem vyčerpaná a tělo mi sdělovalo, že je na ten zápřah už poněkud staré. Cvičila jsem v prvních měsících mateřství opravdu málo. Jak však syn rostl a únava polevovala, začala jsem se k józe postupně vracet. Zpočátku jsem praktikovala jógu pro zdravá záda a pak se pomaloučku vracela k powerjóze. Šlo to ztuha, ale šlo to. Chodila jsem pravidelně cvičit k Lucce a kdykoliv jsem někam cestovala, první, co jsem si o tom místě zjišťovala, bylo, kdeže je tam jógové studio. Postupně jsem si vyzkoušela různé styly jógy, abych zjistila, že powerjóga, kterou jsem začala, je pro mě stejně ta nejlepší.

Děti rostly, a já začala přemýšlet, kudy dál po mateřské. Díky podpoře mého skvělého muže jsem vystudovala kurz instruktora jógy v Poweryoga Akademii Václava Krejčíka. Na kurzu jsem se toho dozvěděla mnoho o sobě, o józe a měla štěstí potkat spoustu opravdu skvělých a inspirativních lektorů. Charismatickou Katarínu Mikulandovou, výbornou Anetu Královou i samotného Václava Krejčíka. Ze zahraničních lektorů mě významně ovlivnil Gregor Maehle, přestože ho znám jen z knih a videí. Už během kurzu mě oslovila Lucka s tím, že by mi ráda dala prostor ve svém jógovém studiu, a já jsem to nadšeně přijala. Lektorování lekcí powerjógy se věnuji 2 roky. V loňském roce jsem také absolvovala kurz poporodní jógy. Ráda se praxi jógy s maminkami po porodu věnuji v krátkých kurzech, které tělo i mysl po porodu pomohou vrátit do "normálu" a také třeba připravit pro další jógovou praxi.


Na svých lekcích se snažím především o to, aby všichni odcházeli krásně naladění, zklidnění, protažení a posílení. Ráda se věnuji i úplným začátečníkům, kterým se snažím důkladně představit základy powerjógy a pomoci jim nastoupit hladce na jejich jógovou cestu. Těším se, že se Vám stanu průvodkyní na Vaší vlastní cestě jógy. Jóga je totiž svoboda, každý v ní má svou cestu a je fajn na té cestě potkávat další poutníky.