Zuzka Žoldošová – ashtangajóga


Jóga je pro mě ideáním spojením jazyků, lásky k hudbě, fyzického pohybu, věčného studia a nekonečných výzev. V životě mě baví výzvy a věci, které ostatní moc nechtějí dělat, ale mě dávají smysl. 


Vyrostla jsem v Turnově a je to moje rodné město (jsem za svobodna Folprechtová;-)). Chodila jsem do sboru, do nauky a do houslí, které se mnou rostly (violoncello, kontrabas). Jako dítě jsem dělala atletiku, orientační běh, gymnastiku, jezdila na kole a na lyžích. Později jsem zpívala s Pepou Uchytilem na svatbách a v Jazz Kvintetu, s Daliborem Cidlinským ml. v kapele, hrála divadlo. Chodila jsem na gymnázium a pak se přesunula do Prahy a následně do Hradce Králové. Studovala jsem toho hodně, dostudovala jazyky, cestovní ruch na FIM v Hradci Králové. Mám titul MBA (Ing. podnikové ekonomiky, specializace HR) nostrifikovaný na VŠE. Pak jsem přesídlila na Taiwan, kde jsem založila a 3 roky vedla obchodní firmu Cliff Rose, která stále pokračuje. Bavila mě power jóga a power vinyasa, kterou jsem praktikovala v Tainanu, na Taiwanu a taky sport (kolo, lezení, lyže, atletika) a meditace (zejména Osho mě zajímal ještě v 90. letech). A kromě češtiny mluvím ještě anglicky, španělsky a čínsky a překládám mezi těmito jazyky. 

V Tainanu jsem navštívíla svou první hodinu ashtanga vinyasa jógy, po které jsem prohlásila, že tohle nikdy dělat nebudu.  Měla jsem za sebou sedm let power jógy a byla jsem přesvědčená, že něco vydržím. Odcházela jsem vyždímaná jako hadr. Sankalpa. Tvořivá myšlenka. Je třeba si dávat pozor na to, na co myslíme. V roce 2010 jsem se přestěhovala do Taichungu a potkala svého zlomového učitele yogaye Gerlada Browna, který mě přivedl k ashtanga vinyasa józe.

Následovala s ním 3- letá praxe jógy (Jižní Afrika, učil techniky Davida Svensona), ashtanga, power vinyasa, praxe podle CD 1. série Maria Vilella, Ashtangové workshopy na Taiwanu. V roce 2013 jsem prodělala horečku neznámého původu - se sankalpou opatrně;-) V roce 2014 jsem se zúčastnila workshopu s Kino MacGregor v Chiayi na Taiwanu (Asana, Technika adjustmentu, vybrané pozice z 1., 2. a 3. série, práce s dechem, bandhy). Pamatuji si větu: "Budete praktikovat každý den, od teď až do konce života." To řekla Kino a mě trvalo několik let, než jsem se s tím popasovala:-D V letech 2015 - 2017 jsem přesídlila zpět do Evropy, rozvíjela vlastní domácí praxi, narodilo se mi 1. dítě, nastalo hledání nových učitelů a možností praxe ashtangy v Čechách. Tak jsem se dostala na workshopy Denisy Sengerové v Turnově (pořádané Jóga Lucie Vlčková) a moje dosavadní "žiju s jógou" se změnilo na "bez jógy to nedám". Když bylo na cestě 2. dítě, užívala jsem si těhotenskou jógu s úžasnou porodní asistentkou Denisou Mlynárikovou v Jilemnici.

Vlastní děti mě přesvědčily, že jógu potřebujeme neustále, hlavně mimo podložku. Teď mě baví mantry, jóga sútry, kryie, pranayama a jógová meditace. Jak říká Gregor Maehle, je hezké si dát nohu za krk, ale nikdo vám za to v jógovém nebi nepřipíše plusové body. Ale s praxí ostatních částí jógy se vaše praxe stane pevnou. Jógu neděláme pro sebe, ale pro blaho všehomíra;-)

Abych se posunula dál, bylo třeba začít učit, tak jsem v minulém roce připravila jógu pro lezce v Lomnici nad Popelkou. A zúčastnila jsem se workshopu Gregora Maehleho (Ásana, pranajama, meditace) v Praze, workshopů Láďi Pokorného v Turnově (studio Lucky Vlčkové), na Krásné Samotě, v Ánanda ashtanga jóga shale v Praze. V současné době učím jógu v Lomnici nad Popelkou formou pravidelných týdenních lekcí a nepravidelných workshopů. Baví mě Ashtangajóga, práce se středem těla, jóga pro sportovce (lyžaři, sdruženáři, horolezci, kinball, atd.) a jóga restorativní. Studuji online s Monicou Gauchi (Sacred Sounds - Mantry), s Gregorem Maehlem (Yoga Sutras 1a, 1b, Meditation, Pranayama, Nauli), s Láďou Pokorným jsem absolvovala Víkendovou školu aštángajógy, jezdím praktikovat do Ánanda ashtanga shala v Praze. Věnuji se vlastní jógové praxi a samostudiu. 


A co můžete očekávat na mé lekci? Mysore styl výuky je intenzivnější díky častějšímu kontaktu se studenty. Během jedné hodiny se můžu individuálně věnovat různým úrovním pokročilosti. Důraz kladu na práci s dechem, která spolu s dršti vede ke zvnitřnění praxe. Správné provedení ásan v rámci momentálních možností těla je nezbytné pro dlouhodobou udržitelnost praxe. Každý máme svoji vlastní cestu a jsem ráda, že jsme se na chvíli setkali a můžeme se vzájemě hodně naučit, pokud si to dovolíme. Zkrátka předávám to, co pavažuji sama za nejdůležitější - jak si vybudovat základy pravidelné domácí praxe. A níže se o mé lekci můžete dočíst více.