WS Ashtangajóga I. - Denisa Sengerová

Lektorka – Denisa Sengerová

Pojďte se dozvědět více o kořenech jógy

19. ledna 2019 do Turnova opět zavítá Denisa Sengerová, jediná autorizovaná KPYJI učitelka  Ashtanga vinyása jógy v Čechách. Bude to tedy mimořádná příležitost se  dozvědět o kořenech dynamických stylů jógy, mezi které powerjóga  bezesporu patří, něco více. Na tomto odpoledním workshopu Ashtanga  vinyása jógy budeme seznámeni s polovinou tzv. Primary Series (první  série), na tento WS bude navazovat ještě jeden v únoru 2019. Přesto i  tento jediný WS pro Vás bude jistě zajímavým detailním vhledem ke  kořenům dynamické jógy. Podrobně  si vysvětlíme základní pozice  včetně různých modifikací pro studenty se  zraněními a zdravotními  komplikacemi. Získáte přehled o  základech filozofie (8 větví jógy), správném dýchání (ujjayi), jednotlivých vinyasách (přechody mezi pozicemi), pranayamě a meditaci. Workshop vás připravý pro samostatnou praxi v mysore stylu

Termín

Sobota 17.2.2018 od 14:00 do 18:00 

Program 

  • podrobné vysvětlení základních pozic Pozdravu Slunci A a B
  • podrobné vysvětlení stojných pozic
  • část pozic v sedě  - pokud bude WS převážně ze studentů, kteří již byli loni, program bude upraven
  • základy jógové filosofie
  • správné dýchání - ujjayi
  • jak na vinyásy - přechody mezi pozicemi
  • závěrečná pranajáma 

Podrobně si vysvětlíme základní pozice První Série včetně modifikací pro studenty se zraněním a zdravotními komplikacemi. Probereme základy filosofie (8 větví jógy), ujjayi dýchání, drishti (místo pohledu), správné vinyasy (přechody mezi pozicemi), základy pranayami a meditace. Probereme část První Série ashtangy. Workshop studenty připraví pro samostatnou praxi ať již s učitelem nebo doma a pomůže prohloubit stávající znalosti. 

Workshop je vhodný i pro úplné začátečníky a mírně pokročilé studenty. 

Fyzické pozice (ásany) mají v ashtanze přesnou strukturu, navazují na sebe a jsou provázány vinyasami. Ashtanga má šest sérií, které na sebe také navazují. Každý student začíná od první série (Primary Series), které  se také říká Yoga Chikitsa = jóga terapie. První série je komplexní cvičení a většina cviků v ní má léčivé benefity.

Důležitou součástí pozic (ásana) je správné dýchání (ujjayi),  zapojení energetických zámků v těle (bandha) a hledění do jednoho  místa  (drishti). Jóga je mnohem víc, než jen ohýbání těla a schopnost  udělat most, provaz nebo stoj na hlavě. Pokud cvičíme pravidelně,  jóga nás vede k zamyšlení se nad našimi hodnotami, přiměje nás přemýšlet nad tím, kdo jsme. Jóga v nás postupně vyvolá vnitřní změnu, která vede k transformaci. Fyzické pozice (ásany) způsobují vedlejší účinek: čištění těla od toxinů, zbavení se přebytečného tuku, vyléčení nemocí a uzdravení starých zranění. Avšak opravdový význam jógy leží ve schopnosti lépe vnímat sám sebe skrze fyzickou námahu, což nám pomáhá k  osvobození našeho vědomí od starých, navyklých způsobů myšlení, žití a chování (samskara).

První zkušenost, kterou většina lidí, kteří vyzkouší ashtangu má (a zůstanou  nějakou  dobu u cvičení), je fyzická. Praxe ashtangy vyvolá hluboké čištění kardiovaskulárního systému skrze silné pocení - detoxikace,  pokud je praxe prováděna správně. Společně s ujjayi dýcháním a koncentrací mysli nastane vnitřní čištění. Proto je důležité učit se ashtangu od kvalifikovaného učitele.

Všeobecně není ashtanga vhodná pro lidi  nemocné nebo po nedávných úrazech pohybového aparátu. Také kardiaci a osoby oslabené věkem by měli praktikovat nějaký méně náročný druh jógy.  Dále není nejvhodnější v době těhotenství.  

Co bude navazovat

  • v únoru 2019 navazující WS na dokončení poloviny První Série 
  • příležitost  cvičit v mysore stylu 1x týdně ráno (čt 7:00-9:00), 1x týdně večer (čt  20:00-21:00), 1x týdně večer vedená lekce ashtanga jógy (po 20:00-21:00)

Náročnost

Náročnost Náročnost Náročnost  dynamická jóga pro milovníky pohybu, kteří o józe nemusí nic vědět

Cena

600 Kč při zaplacení celé částky do 30.10. 2018, poté je cena 650 Kč.

Celou  částku zasílejte na účet č. 670100-2212165594/6210. Do zprávy pro  příjemce napište své jméno. Pokud máte zájem o vystavení faktury,  napište mi to emailem. Vaše rezervace zde je předběžná a stane se  platnou po zaslání částky na účet. Počet míst je omezený.

Lektorka Denisa Sengerová

Denisa se józe začala věnovat během svého pobytu v Londýně, kde zpočátku  navštěvovala ranní mysore program a Cary Perkins se stala její první učitelkou. 

Do Mysore v Indii odjela poprvé v prosinci 2012 a od té doby tam jezdí každoročně. 

V roce 2015 založila v Praze Shalu, poté co byla ve stejném roce Sharathem Joisem autorizována učit metodu ashtangy. 

Svůj čas tráví učením ashtangy a šířením této léčivé metody, provozem Shaly (jógové centrum). 

Denisa je zatím jediný KPJAYI autorizovaný učitel v Čechách a na Slovensku.